ثبت‌نام

 • رمز عبور باید حداقل دوازده کاراکتر داشته باشد. برای قوی تر کردن آن ، از حروف بزرگ ، کوچک و اعداد و نمادهایی مانند ! "؟ $٪ ^ &) استفاده کنید

استعداد تحصیلی چیست
 • هنر
 • علوم انسانی
 • زبان
 • دامپزشکی
 • کشاورزی و منابع طبیعی
 • علوم پایه
 • فنی - مهندسی

آزمون ورودی مقطع دکترا از سال 1390 در رشته­های مختلف به صورت نیمه متمرکز برگزار می­گردد. این آزمون شامل دو مرحله آزمون کتبی سراسری و مصاحبه حضوری می­باشد. در مرحله اول، داوطلبانی که امتیاز بیشتری کسب کنند، به تعداد چند برابر ظرفیت برای آزمون مصاحبه به دانشگاه­ها معرفی می­شوند. یکی از مواد امتحانی آزمون کتبی، “استعداد تحصیلی” است که مانند “زبان انگلیسی” بین همه رشته­ها، مشترک است.

“استعداد تحصیلی” یک درس و یا رشته خاص امتحانی نیست، بلکه ابزاری برای سنجش توانایی­های ذهنی و استعداد فرد جهت تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی می­باشد. این آزمون دارای بخش­های مختلفی است که هریک، ابعادی از شخصیت فرد را می­سنجد. در این آزمون هوش، منطق، قدرت تجسم، سرعت عمل، تسلط داوطلب بر مبانی ریاضیات و نیز قدرت درک و تحلیل متون پیچیده و طولانی، مورد ارزیابی قرار می­گیرد. استعداد تحصیلی در اکثر کشور­ها با عنوان آزمون­های GRE و GMAT شناخته می­شود. این آزمون­ها در حد آزمون­های مانند TOEFL و یا  IELTS شناخته شده است و شرکت در آن برای متقاضیان ادامه تحصیل در برخی رشته­ها یک ضرورت است.

آزمون استعداد تحصیلی در کنکور دکتری (نیمه متمرکز) وزارت علوم از ابتدا در 9 گروه آموزشی برگزار می­شد اما با حذف گروه­های آزمایشی تربیت بدنی(از سال 1393) و علوم پزشکی(از سال 1394)، در 7 گروه آزمایشی برگزار می­گردد.

لازم به ذکر است از سال 1397 به بعد چند گروه آزمایشی  به کنکور دکترای تخصصی وزارت بهداشت نیز اضافه شد:

گروه آزمایشی گروه اول، گروه دوم و…

اهمیت درس استعداد تحصیلی

یکی از مواد امتحانی آزمون ورودی مقطع دکتری وزارت علوم و بهداشت، «استعداد تحصیلی» است که بین همه رشته­ها، مشترک است. هر چند ضریب این درس یک است، اما در سال­های اخیر در بین داوطلبانی که به واسطه کسب درصد مناسب در دروس تخصصی شانس بالایی برای قبولی در دانشگاههای تراز اول دارند، به محور مهم رقابت تبدیل شده است. جالب این است که معمولا درصد دروس تخصصی این دسته از داوطلبان به هم نزدیک نزدیک و خیلی رقابتی است اما در مورد استعداد تحصیلی برخی توانسته­اند با کسب یک درصد کاملا متفاوت، گوی سبقت را از رقبای خود بربایند و رتبه عالی کسب کنند. از طرفی اگر داوطلبی تست­های درس استعداد تحصیلی را پاسخ نداده باشد یا درصد او خیلی پایین باشد، بعضا در آزمون مصاحبه یک نقطه ضعف محسوب می­شود و در نظر برخی اساتید مصاحبه کننده امتیاز منفی در پی خواهد داشت.  پس جدای از سهم این درس در آزمون کتبی، درصد بالای این درس می­تواند یک امتیاز مثبت برای مصاحبه به حساب بیاید. از این رو به همه عزیزانی که قصد جدی برای ادامه تحصیل در دانشگاههای برتر را دارند، توصیه می­کنیم برای درس استعداد تحصیلی برنامه جدی داشته باشند.

عوامل تعیین کننده درصد داوطلب در درس استعداد تحصیلی

کسب درصد بالا در درس استعداد تحصیلی مستلزم 3 اقدام مهم به شرح زیر است:

 • یادگیری تکنیکها و مفاهیم مبنایی هر مبحث
 • حل تست های متعدد
 • پی بردن به اشکالات در پاسخ به تستها و رفع نقاط ضعف

در این فرآیند 3 مرحله­ای حساس ترین مورد، حل تست­های متعدد است. همه ساله شاهد این هستیم که درصد بسیار زیادی از تست­های این بخش آزمون دکتری دقیقا مشابه تست­های سال­های گذشته است. البته نه لزوما در همان گروه امتحانی. بلکه ممکن است الگوی طرح سوالات استعداد تحصیلی بین گروه­های مختلف چرخش داشته باشد و مثلا سوالی که در گروه علوم انسانی آمده، سال بعد مشابه­اش برای گروه دیگری طرح شود. پس اگر ادعا کنیم در کسب درصد بالای استعداد تحصیلی مهم­ترین کار حل نمونه سوالات سال­های گذشته گروه­های مختلف است، ادعایی گزاف نخواهد بود.

اما نکته­ای که باید به آن دقت کرد این است که از تست­های سال­های گذشته که تعداد آنها بسیار زیاد است، برخی تست­ها مناسب نیستند. مثلا در هر آزمون تعدادی از سوالات به اصطلاح تله تستی هستند و کار کردن روی آنها به علت پیچیدگی غیر عادی و یا زمان­بر بودن توصیه نمی­شود.

همچنین هر چند ساختار سوالات استعداد تحصیلی در همه گروه­های آزمون دکتری وزارت علوم (به جز گروه فنی-مهندسی) و نیز در آزمون دکتری وزارت بهداشت کاملا یکسان است، اما از آنجا که موضوع متن سوالات درک مطلب در هر گروه متفاوت بوده و متناسب با رشته­های همان گروه امتحانی است، لذا تنها برخی سوالات این بخش برای تمرین مناسب هستند و بهتر است داوطلب در مبحث درک مطلب صرفا تست­های گروه آزمایشی خود و نیز متن­های عمومی و قابل فهم برای همه داوطلبان را تمرین کند.

از طرف دیگر سطح کلی سوالات در برخی سالها خارج از استاندارد متعارف بوده است بدین معنا که برخی سال­ها آزمون بیش از حد سخت یا آسان بوده است. پس همه سوالات سال­های گذشته برای تمرین مناسب نیستند.

در سال­های گذشته به داوطلبان آزمون دکتری توصیه اکید می­کردیم که حتما بعد از فراگیری تکنیک­های حل سوالات، نمونه سوالات گروه خود و سوالات مناسب و مرتبط سایر گروه­ها را حل کنند. اما این عزیزان در تعیین اینکه کدام دسته از سوالات گروه­های دیگر برای­ تمرین بیشتر مناسب هستند، احساس سردرگمی و بلاتکلیفی می­کردند. لذا بر آن شدیم تا در کتابی جدید، مجموعه­ای از سوالات استاندارد گروه­های مختلف را به همراه سوالاتی مناسب از منابع دیگر گردآوری کنیم تا داوطلبان عزیز بتوانند با آسودگی خاطر به حل سوالات بپردازند. این کتاب برای همه رشته­های آزمون دکتری وزارت علوم و بهداشت مناسب است. اما در مورد گروه فنی-مهندسی 3 بخش از سوالات­شان که با سایر گروه­ها مشترک است در این کتاب پوشش داده شده است.

ساختار آزمون استعداد تحصیلی در 8 گروه آزمایشی (همه گروه­ها به جز فنی-مهندسی) مشابه است. در این گروه­ها سوالات استعداد تحصیلی شامل 5 مبحث به ترتیب زیر می­باشد:

در زیر به یک نمونه از سوالات درک مطلب توجه فرمایید:

راهنمایی: در این بخش، دو متن به طور مجزا آمده است. هر یک از متن­ها را به دقت بخوانید و پاسخ سؤال­هایی را که در زیر آن آمده است، با توجه به آنچه می­توان از متن استنتاج یا استنباط کرد، پیدا کنید و در پاسخنامه علامت بزنید.

 و مخاطبش از حرکات او به قصد و منظورش پی ببرد.

نظریه کنش بیانی تحت تأثیر «جنبش زبان روزمره» در زبان شناسی و فلسفه شکل گرفت که انگاره اصلی آن، تحت تأثیر ویتگنشتاین، مساوی دانستن معنا و کاربرد اظهارات زبانی بود. طبق این نظر، برای فهمیدن معنای یک اظهار زبانی، باید به کاربرد آن در زبان توجه کنیم. به عبارت دیگر، معنای اظهارها را نمی توان تنها با مراجعه به لغت نامه ها و دستور زبان فهمید. توجه به مقاصد «گوینده» یا «اظهارکننده» در نظریه کنش بیانی اهمیت زیادی دارد و این موضوع، با تأکید بیردزلی بر قراردادهای زبانی و بیرونی دانستن مقاصد مؤلف، در تضاد است.

راه حل بیردزلی در مقابل این تضاد، این بود که آثار «تخیلی» را «بازنمایی» های کنش های بیانی بنامد و حوزه ادبیات را از زبان روزمره جدا سازد. به این ترتیب، نویسنده آثار خیالی در حال انجام کنش های بیانی نیست، بلکه در حال بازنمایی کنش های بیانی شخصیت های داستانی است. بنابراین، تفسیر ادبی صرفاً به قراردادهای ادبی مربوط است. نه به امور واقع، به این ترتیب، برای فهم اثر ادبی (خیالی) نیازی به مقاصد مؤلف آن نداریم. بیردزلی از اصطلاح «کنش مضمون در بیان» استفاده می کند.

 

بیردزلی، از اولین و سرسخت‌ترین مدافعان ضد قصدگرایی، موضوع تفسیر را متن اثر ادبی می‌دانست و متن را به عنوان امری مستقل، از قصد مؤلف آن جدا می دانست، متن برای تعین معنا، نیازی به قصد مؤلف ندارد و کنش متقابل میان کلمات و فرامتن است که معنا را متعین می سازد. او می پذیرفت که معنای موردنظر مؤلف و معنای متن می توانند در بسیاری از موارد یکی باشند؛ اما برخلاف قصدگرایان، استدلال می کرد که معنا همیشه توسط متن متعین می شود، نه قصد مؤلف.

بیردزلی تحت تأثیر «نظریه کنش بیانی» قرار داشت که در میانه قرن بیستم محبوبیت زیادی به دست آورده بود. نظریه پردازان علاقه مند به این نظریه، از جمله آستین، به این موضوع توجه کردند که بسیاری از کنش ها یا فعل ها با گفتن یا نوشتن انجام می شود. به طور مثال، کشیشی که در مراسم عروسی خطاب به یک زن و مرد می گوید: «من شما را زن و شوهر اعلام می کنم»، در حال انجام یک کنش است که از لحاظ قانونی و عرفی پیامدها و اثراتی دارد. تقاضا کردن، معذرت خواهی، قول دادن، تهدید کردن و بسیاری از اعمالی را که در زبان روزمره با گفتار انجام می شوند، می توان کنش بیانی نامید. البته الزام نیست که این کنش ها حتماً با گفتار انجام شوند. به طور مثال، شخصی می تواند با گذاشتن کف دو دست به یکدیگر عذرخواهی کند،

 

101- مقصود اصلی متن،‌کدام است؟

1) کندوکاو یک تضاد

2) توصیف یک رویکرد

3) ایجاد تغییر در یک روش تحلیل

4) ارائه فرضیه­ای در یک حوزه مطالعاتی

 

102- کدام مورد را می­توان درباره نظر قصدگرایی، از متن استنباط کرد؟

1) معنای متن، تجلی معنای مورد نظر مؤلف است.

2) کلماتی که مؤلف به کار می­برد، کنش بیانی هستند.

3) هدف اصلی خواننده یا منتقد، باید درک قصد نویسنده از تألیف باشد.

4) سبک نگارش یک مؤلف، متغیری وابسته به قصد او از نگارش است.

103- طبق متن، کدام مورد در خصوص نظریه «کنش بیانی»، صحیح است؟

1) دارای نوعی تضاد درونی است که در نظریه بیردزلی، انعکاس یافته است.

2) نظریه اصلی تأثیرگذار بر مدافعان ضد قصدگرایی است.

3) نقش زبان­شناسی و فلسفه در نقدادبی را برجسته می­کند.

4) بیشتر تأیید کننده نظریه مدافعان قصدگرایی است.

 

104- کدام مورد، با نظر بیردزلی هماهنگ نیست؟

1) تفسیر ادبی، براساس قراردادهای زبانی و بیرونی دانستن مقاصد مؤلف امکان­پذیر است.

2) نویسنده اثر «تخیلی»، بسان آینه­ای، کنش­های بیانی شخصیت­های داستانی را منعکس می­سازد.

3) تفاوتی اساسی میان کنش بیانی در حوزه زبان ادبی و زبان روزمره وجود ندارد.

4) مفهوم «کنش مضمون در بیان» تعارضی با نحوه تفسیر برخی متون خاص ندارد.

در زیر به دو نمونه از سوالات درک مطلب توجه فرمایید:

راهنمایی: برای پاسخگویی به سؤال­های این بخش، لازم است فقط موقعیتی را که در هر سؤال مطرح شده، مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید و سپس گزینه­ای را که فکر می­کنید پاسخ مناسب­تری برای آن سؤال است، انتخاب کنید. هر سؤال را با دقت بخوانید و با توجه به مطالب مطرح شده در هر سؤال و نتایجی که بیان شده و بیان نشده ولی قابل استنتاج است، پاسخی را که صحیح­تر به نظر می­رسد، انتخاب و در پاسخنامه علامت بزنید.

 

109- این سؤال که «آیا در ممالک دیگر، کتاب­های ما را می­خوانند؟» را با چند نفری در میان گذاشته­ام، کسانی که یا در غرب زندگی کرده­اند یا می­کنند، از منتقد ادبی تا آدم­هایی عادی که صرفاً کتاب می­خوانند. آقای «الف» که مدرک دکترایش را از دانشگاه کوئینزلند استرالیا گرفته و طبعاً به دلیل تحصیلاتش چند سالی را در آن کشور گذرانده، می­گوید: «در کتاب­فروشی­های استرالیا و مشخصاً سیدنی، اثری از کتاب­های ایرانی نمی­بینید؛ حتی مثلاً کاری از مهمترین آثار ادب فارسی دیده نمی­شود». این منتقد ادبی، علت این مسئله را تیراژ پایین رمان­های فارسی در ترجمه می­داند.

کدام مورد، در صورتی­که صحیح فرض شود، به بهترین وجه، ادعای آقای «الف» را تضعیف می­کند؟

1) برخی منتقدین ادبی بر این باورند که در عصر حاضر، مشغله زیاد مردم، اقبال آنها به آثار ادبی، به ویژه داستان و رمان را تحت تأثیر قرار داده است.

2) در برخی کشورهای خارجی،‌به ویژه در کشورهای شرقی، فرهنگ مردم به فرهنگ بومی ما نزدیک­تر است.

3) سطح سواد ادبی مردم در کشور استرالیا در مقایسه با مردم ممالک غربی، به نسبت پایین­تر است.

4) تیراژ پایین کتاب­های ادب فارسی در استرالیا، به خاطر فروش کم آنها است.

 

110- این راست است که ترقی بشر در جهان اخلاق، به پای ترقی او در جهان صنعت نمی­رسد، اما خطاست اگر پیشرفت تمدن و اخلاق را دارای تناسب معکوس بدانیم و معتقد شویم که ترقی اولی، موجب تنزل دومی بوده است. حقیقت این است که این هر دو در تکامل بوده و هست اما بر اثر عواملی که اینجا جای بحث نیست، در دو سه قرن اخیر، ترقی صنعت و دانش، بسیار سریع­تر از اخلاق بوده است.

کدام مورد، فرض مستتر در استدلال نویسنده متن است؟

1) به واقع، امکان ارزیابی و سنجش پیشرفت اخلاقی وجود دارد.

2) اخلاق مردم در سه دهه پیش،‌ پایین­تر از سطح اخلاقی مردم در حال حاضر بوده است.

3) اگر به خاطر رشد اخلاقی انسان در طول تاریخ نبود، امروز شاهد چنین پیشرفت عظیمی در تمدن بشری نبودیم.

4) افرادی که به پیشرفت اخلاقی بشر ا عتقاد ندارند، راه را برای سوءاستفاده از دستاوردهای صنعتی فراهم می­آورند.

در زیر به یک نمونه از سوالات تحلیلی توجه فرمایید:

در این بخش، توانایی تحلیلی شما مورد سنجش قرار می‌گیرد. سوال‌ها را به دقت بخوانید و پاسخ صحیح را در پاسخنامه علامت بزنید.

راهنمایی: با توجه به اطلاعات زیر، به سوالات 116 تا 119 پاسخ دهید.

کودکی پنج قوطی خالی هم‌اندازه نوشابه مشکی، نوشابه زرد، لیموناد، ماءالشعیر و دوغ در اختیار دارد. او سه تا از قوطی‌ها را روی یکدیگر و دو قوطی دیگر را روی هم می‌چیند و دو ستون از قوطی‌ها درست می‌کند.اطلاعات زیر موجود است:

* قوطی نوشابه زرد، نه دقیقا روی قوطی دوغ قرار دارد و نه دقیقا زیر قوطی لیموناد.

* هر کدام از قوطی‌های نوشابه زرد و مشکی، در ستون‌های مختلفی قرار دارند.

* اگر جای دو قوطی که در راس ستون‌ها (بالاترین قوطی) قرار دارند را با یکدیگر عوض کنیم، محدودیت‌های قبل نقض نمی‌شوند.

118- اگر قوطی‌های نوشابه مشکی و دوغ در یک ارتفاع قرار گرفته باشند، کدام مورد در خصوص ماءالشعیر صحیح است؟

1) با قوطی لیموناد، در یک ارتفاع قرار دارد.

2) بالاترین قوطی ستون خود نیست.

3) دقیقا روی نوشابه مشکلی است.

4) دقیقا زیر قوطی لیموناد است.

 

119- اگر در یکی از ستون‌ها، قوطی لیمواد بالاتر از قوطی نوشابه زرد قرار گرفته باشد، جای قرار گرفتن کدام قوطی‌ها، به طور قطع مشخص می‌شود؟

1) لیموناد و نوشابه‌های زرد و مشکی

2) نوشابه‌های زرد و مشکی و دوغ

3) لیموناد، دوغ و نوشابه مشکی

4) ماءالشعیر، دوغ و لیموناد

116- اگر قوطی پایینی ستونی که دو قوطی دارد، لیموناد باشد، کدام قوطی دقیقا زیر قوطی ماءالشعیر است؟

1) زیر قوطی ماءالشعیر، قوطی وجود ندارد.

2) نوشابه مشکی

3) نوشابه زرد

4) دوغ

 

117- اگر قوطی نوشابه زرد، بین دو قوطی دیگر قرار گرفته باشد، جای چند قوطی دیگر، به طور قطع مشخص می‌شود؟

1) 4

2) 2

2) 1

4) صفر

در زیر به چند نمونه از سوالات کمیتی توجه فرمایید:

این بخش از آزمون استعداد، از انواع مختلف سوال‌های کمی، شامل مقایسه‌های کمی، استعداد عددی و ریاضیاتی، حل مسئله و … تشکیل شده است.

* توجه داشته باشید به خاطر متفاوت بودن نوع سوالات این بخش از آزمون، هر سوال را براساس دستورالعمل ویژه‌ای که در ابتدای هر دسته سوال آمده است، پاسخ دهید.

راهنمایی: هر کدام از سوالات 124 تا 127 را به دقت بخوانید و جواب هر سوال را در پاسخنامه علامت بزنید.

126- سه نفر به اسامی A، B و C، به اتفاق کاری را شروع و به انجام رسانده‌اند. نسبت مجموع فعالیت A و B به فعالیت C، برابر 5 به 1 و نسبت مجموع فعالیت A و C به فعالیت B، برابر 3 به 1 است. تقریبا چند درصد از کل کار را A انجام داده است؟

1) 58

2) 55

3) 46

4) 2

 

127- پس از پنج سال، تعداد مردان و زنان یک روستا، به ترتیب، 75 و 25 درصد افزایش می‌یابد. اگر در این مدت، تعداد اهالی این روستا 57 درصد افزایش پیدا کرده باشد، نسبت تعداد زنان به مردان در این روستا، قبل از افزایش جمعیت، کدام بوده است؟

1) 6 به 15

2) 7 به 16

3) 8 به 15

4) 9 به 16

124- بین اعداد هر کدام از شکل‌های زیر، ارتباط خاص و یکسانی برقرار است. به جای علامت سوال، کدام عدد باید قرار گیرد؟

1) 4

2) 3

3) 2

4) 1

 

 

125- شکل زیر، دو مستطیل یکسان و یک مثلث را نشان می‌دهد. اگر مساحت مثلث 25 درصد مساحت کل شکل باشد، نسبت عرض به طول مستطیل کدام است؟

1) 4 به 7

2) 3 به 7

3) 2 به 3

4) 1 به 3

اما در مورد گروه آزمایشی فنی- مهندسی، سوالات تجسمی جایگزین سوالات منطقی شده است.

در زیر به چند نمونه از سوالات تجسمی توجه فرمایید:

راهنمایی: این بخش از آزمون استعداد، سوال‌هایی از نوع تجسمی را شامل می‌شود. هر یک از سوال‌های 124 تا 130 را به‌دقت بررسی نموده و جواب صحیح را در پاسخنامه علامت بزنید.

راهنمایی: این بخش از آزمون استعداد، سوال‌هایی از نوع تجسمی را شامل می‌شود. هر یک از سوال‌های 124 تا 130 را به‌دقت بررسی نموده و جواب صحیح را در پاسخنامه علامت بزنید.

راهنمایی: در سوال 128، روی هر یک از برش‌های هفت‌صلعی نشان داده شده، هفت شکل متفاوت قرار گرفته است. در صورتی‌که جابه‌جایی هر دو برش با یکدیگر، یک حرکت حساب شود، با حداقل چند حرکت، هفت‌ضلعی سمت چپ به هفت‌ضلعی سمت راست تبدیل می‌شود؟

128

1) 4

2) 5

3) 6

4) 7

راهنمایی: در سوال 129، از چپ به راست، ارتباط خاصی بینِ الگوها وجود دارد. به‌جای علامت سوال، کدام الگو (موارد 1 تا 4) باید قرار بگیرد تا این ارتباط هم‌چنان حفظ شود؟

129

راهنمایی: در سوال 130، یک مکعب از سه زاویه گوناگون نشان داده شده است. کدام مورد، نمی‌تواند تصویری از این مکعب باشد؟

130

توجه داشته باشید در بخش اول، سوالات درک مطلب برای هر گروه آزمایشی از متن­های تخصصی مرتبط با همان گروه انتخاب شده است. لذا هرچند داوطلبان می­توانند از متن­های درک مطلب سایر رشته­ها به عنوان تمرین استفاده کنند، متن­های مرتبط با گروه آزمایشی خود را راحت­تر جواب خواهند داد.

در مورد بخش­های منطقی، تحلیلی و کمیتی، سوالات در همه گروه­ها مشابه است و عملا نوع سوالات، مستقل از گروه آزمایشی می باشد. لذا توصیه می­گردد داوطلبان در این بخش، سوالات سایر گروه­ها را نیز پاسخ دهند.

بخش تجسمی، مختص گروه فنی-مهندسی است و داوطلبان سایر رشته­ها نیازی به مرور این بخش ندارند. داوطلبان گروه فنی-مهندسی به جای بخش منطقی، باید تجسمی را مطالعه کنند.

در مجموع می­توان گفت که به جز سوالات درک مطلب، و سوالات تجسمیِ گروه فنی-مهندسی، مابقی مباحث میان همه گروه­های آزمایشی خیلی مشابه است.

تعداد سوالات برای بخش­های مختلف آزمون در سال­های مختلف به صورت زیر بوده است:

سال 90

سال 91

سال 92

سال 93 تا الان

بخش اول: درک مطلب

10 سوال
(3متن)

15 سوال
(3متن)

10 سوال
(3متن)

8 سوال
(2متن)

بخش دوم: منطقی

10 سوال

15 سوال

10 سوال

7 سوال

بخش سوم: تحلیلی

10 سوال

15 سوال

10 سوال

8 سوال

بخش چهارم: کمی

10 سوال

15 سوال

10 سوال

7 سوال

تعداد کل سوالات

40

60

40

30

دوره ها، دروس و سوالات استعداد تحصیلی را بصورت آنلاین می توانید و مشاهده و سفارش دهید.
دوره های استعداد تحصیلی
در این بخش محصولات آموزشی مرتبط با استعداد تحصیلی را می توانید مشاهده و خرید کنید
محصولات مرتبط با استعداد تحصیلی
#iguru_soc_icon_wrap_600c82187af05 a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_600c82187af05 a:hover{ background: transparent; border-color: #00bda6; }#iguru_soc_icon_wrap_600c82187af05 a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_600c82187af05 a:hover{ color: #ffffff; }