×

جدیدترین نوشته ها

رمز خود را فراموش کرده اید ؟

ساخت حساب کاربری

پاسخ آقای دکتر خیر آبادی:

سلام و ادب همانطور که می دانید تلفظ واژه ها به عنوان بخشی از فرآیند تجسم ذهنی واژه دارای اهمیت است و از نظر ارتباطی هم نقش مهمی دارد اما با شیوه ای که در ازمونهایی مثل کنکور ارشد و دکتری از آنها سوال میشود نیازی به یادگیری تلفظ صحیح کلمات نیست و توصیه میکنم تا زمان کنکور وقتی برای آن اختصاص ندهید و بعد از قبولی در مقطع دکتری در یک برنامه منطقی و تدریجی زبان انگلیسی خود را به طور اصولی تقویت کنید. موفق باشید

 نوع و اعتبار مجله مهمه بیشتر تا نوع مقاله. باید اکسپت مقاله به مصاحبه برسه.
اینکه چقدر طول بکشه به مجله اش بستگی داره، از چند ماه تا یکی دو سال
اما در جریان باشید که مقالات کنفرانسی هم امتیاز خودش رو داره. خیلی جای نگرانی نیست.

پاسخ آقای دکتر رضازاده:

مشکل خاصی نداره. فقط باید اسامی رو به شکلی وارد کنه که در نهایت توی لیست اسم و فامیل نویسنده را جابجا نکنه.
مثلا این رو ببینید:

حسین, ر. م. م. ۱۳۸۱. نگارش مقاله نویسی. مجله علمی پژوهشی نگارش علمی, ۱(۳): ۳۳-۲۴.

قطعا. به طور کلی هر نقطه قوتی که دارید رو مدارکش رو جمع کنید و تو ذهن تون آماده داشته باشید تا هر جا تو مصاحبه شرایطش فراهم بود اون رو مطرح کنید.

۱ معمولا مجلات داخلی فرآیند داوری طولانی دارند و لذا احتمال اینکه تا روز مصاحبه پذیرش مقاله نیاید وجود دارد. درصورت امکان از شورای تحریریه مجله مد نظر زمان متوسط داوری را سوال نموده در صورت کوتاه بودن این زمان مقاله ارسال گردد.

۲ موسسه مقاله نویسی که تحت نظر سازمان سنجش باشه وجود ندارد ودر تعامل با موسسات بیرونی بایستی دقت کافی را داشته باشید چرا که تقلب در این نوع کارها به دفعات اتفاق میافتد. درصورت تمایل میتوانیم مجموعه  معتبر و تضمین شده ای را به شما بزرگواران معرفی نماییم.

3 کتاب، مقاله در مجلات یا کنفرانس ها،مشارکت در برگزاری کنفرانس و نشست‌های علمی، داوری مقاله در مجلات، فعالیت پژوهشی مرتبط و سابقه کار تخصصی از مواردی است که میتواند در تقویت رزومه به شما کمک نماید. اولویت بندی به وضعیت و امکانات شما بر می‌گردد.

در خصوص درصد دروس تخصصی، درصد مطلوب برای هر رشته و در هر سال متفاوته. اما مجموعا شرایط شما مطلوبه و شانس بالایی برای قبولی دارید. اگر سابقه تدریس هم داشته باشید  که نور علی نوره. 

در این فرصت اولویت برای شما اینه که روی تکنیکهای مصاحبه و پیش بینی حدود سوالات تخصصی که احتمالا ازتون می پرسن کار کنید. 

اگر برسید مقاله جدید کار کنید مسلما خوبه، اما با همین شرایط هم به نظر میاد نمره بخش سوابق پژوهشی رو می تونید بگیرید. موفق باشید

با توجه به تفاوت سطح آزمون تخصصی در رشته های مختلف و همینطور تغییرات آزمون اخیر نسبت به سالهای قبل، عملا تخمین رتبه امکان پذیر نیست. 

اما در مورد درس استعداد میشه گفت با توجه به اینکه سطح سوالات امسال سخت تر از سال پیش بود، درصد شما خوبه و در حد میانگین رتبه های یک و دو رقمیه. 

اینکه فرصت چاپ مقاله در ابن مدت هست یا نه،  اگر کارتون آماده باشه، بعید نیست که با کمک مراکزی با مجلات خارجی ارتباط دارند بتونید accept بگیرید. در صورت تمایل می تونیم شما رو به یکی از مراکز معتبر ارتباط بدیم.

کلیه آزمونهای معتبر از جملهToffle ، Ielts، MSRT و Tolimo در جلسه مصاحبه قابل قبول بوده و هر یک نسبت به سقف نمره و نمره ای که دانشجو کسب نموده است امتیاز میگیرند و لذا از نظر امتیاز تفاوت خاصی ندارند.

علیک سلام دوست عزیز. به نظر میاد درصد دروس تخصصی شما پایینه. اما اگر مصر باشید که امسال حتما قبول بشید، پتانسیل خوبی برای مصاحبه دارید و سوابق خوبی رو جمع کردید. 

حتما سعی کنید کتابتون رو تا زمان مصاحبه چاپ کنید. در این زمینه در صورت تمایل می تونیم شما رو به ناشر معتبر معرفی کنیم. 

اما اعتقاد شخصی من (وکیلی) اینه که اگر رتبه کتبی تون مطلوب نبود، در صورتی که شرایط و انگیزه خوندن دارید،برای سال آینده با برنامه خیلی خوبی دوباره اقدام کنید. با توجه به شرایط مطلوبی که برای مصاحبه دارید، می تونید دانشگاه های خوبی قبول بشید.

سلام دوست عزیز

همانطور که در سوالات قبل هم اشاره کردم، نمره مصاحبه علاوه بر سوابق پژوهشی و زبان، به سوابق آموزشی، تسلط بر سوالات تخصصی که در جلسه پرسیده میشه، نحوه اثبات علاقه مندی، هدف داشتن و انگیزه وقت گذاشتن برای دکترا، قدرت بیان، کیفیت پاسخ گویی به سوالات از پایان نامه ارشد، ... وابسته است. بنابراین شما تو این مدت می تونید کارهای زیر رو انجام بدید:

1_ مدارک مربوط به سوابق آموزشی، پژوهشی، مدرک زبان، تقدیرنامه ها، و.. به دقت و کامل جمع کنید. طوریکه روز مصاحبه یک پوشش کامل از مدارک تون داشته باشید. 

2_ از اساتید اون به خصوص استاد داهنما و مشاور ارشدتون توصیه نامه بگیرید. 

3_ در خصوص فنون مصاحبه علمی کتاب بخونید و تجربیات داوطلبان قبلی رو در اینترنت سرچ کنید و حتی تمرین مصاحبه انجام بدید. 

4_ کارهای نیمه تمام تالیف، ترجمه، هماهنگی تدریس یا TA شدن رو انجام بدید. 

5_ بعد از مشخص شدن دانشگاه هایی که برای مصاحبه دعوت شده اید، راجع به ترکیل تبم مصاحبه و موضوعات مورد علاقه این اساتید تحقیق کنید. چون احتمالا اونها سوالات تخصصی مصاحبه شما خواهند بود.

6_ در خصوص موضوعات مورد علاقه خودتون رو برای کار تخصصی در دوره دکترا،  چشم اندازتون رو از دکترا خوندن و به طور کلی برنامه هاتون رو به دقت فکر کنید تا در جلسه مصاحبه بتونید به خوبی از خودتون دفاع کنید.

امتیازات خصوصی برای مصاحبه دارید و این شانس شما رو بالا می بره. اما فاکتورهای تعیین کننده دیگری هم وجود داره که مجموع اینها نتیجه رو مشخص می کنه، مثل سوابق آموزشی، نحوه پاسخ به سوالات تخصصی و تحلیلی مصاحبه کننده ها، قدرت متقاعد سازی تون در مورد اینکه صلاحیت تحصیل در این رشته و در مقطع دکتری را دارید. محل تحصیل در مقطع کارشناسی، توصیه نامه ها، sop جوانب مختلف رزومه هم عوامل مهم دیگر است. موفق باشید دوست عزیز

شما نقاط قوت خوبی دارید. دقت کنید که داوطلبان از بین همه فاکتورهای مهم مصاحبه، برخی رو دارا هستند و از برخی بی بهره. برآیند همه این عوامل و اینکه مصاحبه مربوط به چه دانشگاهی در چه سطحی باشه، تعیین کننده نتیجه نهایی خواهد بود. 

دوستان عزیز یک مساله خیلی مهم که کمتر بهش دقت میشه اینه که شانس قبولی شما خیلی وابسته به اینه که کدکم دانشگاه هارو به چه ترتیبی در فرم انتخاب رشته انتخاب می کنید. 

کتاب از پایان نامه رو احتمالا می تونید تو این فرصت تالیف کنید. در صورت تمایل از مدیر کانال، خانم دهقان زاده اطلاعات دقیق تر بگیرید.

سلام. معمولا کتاب مستخرج از پایان نامه هرچند که امتیاز بالایی را به خود اختصاص نمیدهد، اما تاثیر مثبتی را بر مصاحبه گر ها دارد.

با توجه به این نکته که معمولا دانشجویان اقدام به چاپ کتاب می‌کنند لذا بهتر است شما هم کتاب را در رزومه خود داشته باشید.

سلام دوست عزیز. 

تاثیر معدل در رتبه آزمون کتبی خواهد بود. اما در مجموع برای شما معدل تاثیر منفی نداره که جای نگرانی داشته باشه. 

سوابق آموزشی و پژوهشی فوق العاده ای دارید. 

همانطور که پیش از این توضیح دادم در این مدت سعی کنید توصیه نامه های خوبی از اساتید بگیرید، همه مدارک مربوط به کارهای علمی تون رو جمع کنید، اگه می تونید مدرک زبان تون رو به روز کنید، کتابی راجع به فنون مصاحبه (تحصیلی_ شغلی) بخونید و sop بنویسید.

درصد استعدادتون خوبه. اما تخصصی رو به نسبت پایین زدید. درصد صفر زبان تون هم کار رو سخت کرده. 
با این حال چون سوابق پژوهشی شما به نسبت خوبه، در صورتی که در انتخاب رشته، دانشگاه های متوسط رو انتخاب کنید احتمال قبولی برای روزانه هست. اما این میزان احتمال به سایر پارامترها مثل سابقه آموزش، رزومه، تسلط در پاسخ به سوالات تخصصی مصاحبه، سن، دانشگاه دوره کارشناسی و... بستگی داره.

با سلام خدمت شما دوست عزیز 

راستش شانس دعوت وجود داره اما خیلی زیاد نیست چون درصد ها به خصوص عمومی خیلی مناسب نیست

در ضمن با توجه به سوابقتون احتمال پذیرش در مصاحبه هم کمی پایینه بهتره به دانشگاه آزاد فکر کنید

شرایط رزومه شما خوبه ولی خوب صرفا ۹ نمره رزومه علمی داره

به شما پیشنهاد می کنم حتما یک مدرک زبان مورد تایید بگیرید که نمره بخش زبان رو از دست ندید

احتمال پرسش و پاسخ در مورد دروس تخصصی در مصاحبه خیلی زیاد نیست چون زمان مصاحبه بیشتر به رزومه شما و مطالب پایان نامتون اختصاص پیدا می کنه اطلاعات اجمالی رو هم از منابع دانشگاهی می تونید بگیرید

سلام دوست عزیز. درصد استعداد و زبان تون قابل قبوله  و در حد روزانه می تونه باشه. درصد  تخصصی  تون بستگی به رشته تون داره و بنده نمی تونم ارزیابی کنم. 
در خصوص تقویت رزومه نکات بسبار مهمی رو در پاسخ به سوالات قبلی ذکر کردم که حتما مرور کنید. اگر ابهامی بود مجددا بفرمایید.

بهترين منبع بررسى سوالات دوره هاى قبلى هستش.  چون فرصت كمى داريم بهتره روى نكات انها تمركز داشته باشيم.

سلام دوست عزیز.  درصدهای عمومی تون خیلی خوبه. آفرین. تخصصی رو نمی دونم. 

کلا هر چی مدرک از سوابق کارهای مرتبط با رشته، سوابق پژوهشی، آموزشی، تالیف و ترجمه،  مدرک زبان،توصیه نامه اساتید، گواهینامه ها،تقدیرنامه، رزومه و sop و... جمع کنید.

با توجه به اینکه نرم دروس تخصصی تو رشته های مختلف فرق می کنه، ما رتبه یا مجاز شدن رو  پیش بینی نمی کنیم. 

سابقه آموزشی تون خیلی خوبه. سابقه کار بسته به اینکه چقدر به کار آکادمیک نزدیک باشه، ارزشش متفاوته. به هر حال دو نقطه ضعف جدی تون یعنی نداشتن مقاله و مدرک زبان رو باید با فاکتورهای دیگه مثل تالیف، ترجمه،  پاسخ به سوالات تخصصی اساتید، ارایه قوی از برنامه تون برای دکترا و.... باید جبران کنید.

ازمون msrt لغت نداره. فقط تو درك مطلب ممكنه كمك كنه. ولى در جمع تسلط روى ٥٠٤ ، essential words for toefl ميتونه مفيد باشه

کاملا درسته شنیداری و گفتاری بچه های تحصیلات تکمیلی خیلی ضعیفه و معمولا موسسات برنامه منسجمی برای تقویت این مهارتها ندارند 

در مورد مهارت listening کار به نسبت ساده تره چون چند مهارت عمومی هست که کار روی آنها خیلی تقویت میکنه فرد رو اما در مورد speaking وضع فرق داره چون با توجه به نیاز افراد و رشتشون وضع خیلی متفاوته. مثلا کسی که رشتش مدیریته با کسی که شیمی هست نیاز مکالمه اش فرق میکنه

برای listening کتاب لانگمن که دکتر خیرآبادی ترجمش کرده، خیلی میتونه مفید باشه که این کتاب رو می تونید از سایت استعداد یا از نشر کتابخانه فرهنگ هم تهیه کنید.  اما speaking منبع و کتاب جامعی نداره. 

راستش برای تقویت speaking روش های شخصی زیادی وجود داره. یک راهش کلاسهای تخصصی مکالمه است که موسسات آموزش زبان دارند. یک راه سریع تر ولی پر هزینه ترش اینه که چند ماه با یه استاد مسلط خصوصی کار کنید. راه سوم بسته های نرم افزاری جدیده که نشر رهنما و... دارند.

ملاحظات مربوط به سن: 

1_ اگر از زمان فارغ التحصیلی ارشد فاصله افتاده باشه، اساتید حساس خواهند بود که در این چند سال شما چه کار کرده اید؟؟ آیا تو فضای کار علمی بودید؟ تولیدات علمی داشتید؟؟ یا کلا رفتید دنبال کاسبی و... .پس الزاما فاصله انداختن بین ارشد و دکتری فاکتور منفی به حساب نمیاد. بلکه بسته به اینکه فرد چه کاری تو این فاصله کرده باشه، می تونه خیلی مثبت یا منفی باشه. 

 اما قاعدتا انتظار از فارغ التحصيلانی که بدون وقفه رسیدن به مرحله مصاحبه کمتره. 

2_ اگر سن به قدری باشه که عملا دوران طلایی کار علمی یا هیات علمی شدن رو گذرانده باشید مثلا 35 به بالا، به صورت خطی هر چه سن بیشتر باشه، در دانشگاه های سراسری شانس قبولی کمتر میشه(البته این مطلق نیست و جایگاه علمی و سوابق و نشاط علمی فرد می تونه معادلات رو به هم بزنه. )

بنابراین در مجموع برای شما امسال با سال بعد خیلی تفاوت نمی کنه. اما اگر این یک سال رو خوب استفاده کنید و در کنار آمادگی برای آزمون کتبی، فاکتورهای مصاحبتون رو هم قوی کنید، اتفاقا برای شما یک مزیته. پس از همین امروز شروع کنید. 

موفق باشید.

استعداد تحصیلی

سلام دوست عزیز

بسته علاوه بر آموزش جامع و کامل استعداد تحصیلی ،دی وی دی موفقیت در آزمون و فلش کارت هم دارد.

۳ جلسه کلاس آنلاین و آزمون شبیه سازی شده کنکور هم دارد.
کارگاه های دو روزه فقط تدریس موارد فوق هست
برای دوستانی که توانایی شرکت در کلاس حضوری را ندارند و یا دنبال جمع بندی کامل درس هستند بسته پیشنهاد می شود.

بالا
شروع گفتگو
سلام
از بخش پشتیبانی آنلاین استعداد تحصیلی در خدمت شما هستم.
چطور می توانم راهنماییتان کنم؟